Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Antibiyotiğin Farkında mısınız?

Reklam Reklam

ReklamReklam

Reklam

 Antibiyotiğin Farkında mısınız?
ReklamReklam Reklam Reklam

ReklamReklam
  • 14.11.2019 / 18:31
  • 461 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur

11-17 Kasım tarihleri arasında dünyada Antibiyotik Farkındalık haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenerek halk bilinçlendirilirken, Antibiyotik kullanımı hakkında İl Sağlık Müdürlüğü dikkat çekmek ve bilgilendirmek amaçlı olarak yazılı açıklamada bulundu.

Reklam

 

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası'nda, halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. 

Reklam

 

Antibiyotiklerin keşfi, insan sağlığı açısından önemli bir dönüm noktası olmuş ve bu ilaçların klinikte kullanılmasını takiben enfeksiyon hastalıklarına bağlı ölüm oranları dramatik olarak azalmıştır. Bununla birlikte antibiyotiklerin keşfiyle neredeyse eş zamanlı olarak, mikroorganizmaların bu ilaçlara karşı direnç kazanabileceği ve gerekli önlemlerin alınmaması durumunda mevcut antibiyotiklerin enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde etkisini kaybedeceği, dolayısıyla insanlığın antibiyotik öncesi dönemle yeniden karşılaşabileceği öngörülmüştür.

Reklam

 

Unutmayalım ki ; Hekim önerisi olmadan kullandığımız antibiyotiğin etkisi olmayacağı gibi, yaygın ve yanlış kullanıldığında hızla direnç gelişir. Antibiyotiklere karşı direnç geliştiğinde, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde bu antibiyotikler etkili olamaz.

Antibiyotiğe duyarlı bakteriler antibiyotiğe maruz kaldıklarında öldükleri halde, dirençli bakteriler büyümeye ve çoğalmaya devam edebilir, bu dirençli bakteriler toplumda hızla yayılarak diğer insanlarda enfeksiyonlara neden olabilir.

Reklam

 

Antibiyotikler yalnızca bakteriler için etkilidir, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez.
Antibiyotik ateş düşürmez, sadece uygun ve doz ve şekillerde kullanılan antibiyotik, hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için ateş düşer.
Soğuk algınlığı ve grip çoğunlukla kendi kendine iyileşebilen hastalıklardır. Antibiyotik alımı gerekmez.

Reklam

 

Antibiyotik, sizin grip ve soğuk algınlığını atlatmanıza yardımcı olmaz, ağrıyı dindirmez, burun akıntısını, öksürüğü hafifletmez.
Antibiyotik, grip ve soğuk algınlığının başkalarına geçişine engel olmaz.
Hekim reçete etmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır.
Hekim gerekli görmediği halde, hekimlere antibiyotik yazılması konusunda ısrarcı olunmamalıdır.
Hekim önerdiğinde antibiyotikler mutlaka verilen doz,şekil ve sürelerde kullanılmalıdır.

Reklam

 

Hasta kendisini iyi hissetse bile tedaviyi hekimin belirttiği süreden önce sonlandırmamalıdır.
Daha önceki bir hastalıkta kullanılan antibiyotiğin tekrar benzer bir hastalığa yakalanılsa bile hekime danışmadan kullanılmaması gerekir.
Komşusuna iyi gelen ilacın kişinin kendisine zarar verebileceği unutulmamalıdır. Başkasının antibiyotiği kullanılmamalıdır.
 Her antibiyotik her hastalıkta kullanılmaz.
Bakteriyel enfeksiyonlara karşı en önemli silahımız olan antibiyotiklere direnç gelişimini önlemek için antibiyotikleri doğru kullanma konusunda toplum olarak farkındalığımızı artırmamız gerekmektedir.Dirençli bakterilerin gelişmesinin durdurulması ve antibiyotiklerin gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çare antibiyotiklerin akılcı kullanımıdır.

Reklam

 

Gelecek hepimizin geleceği olduğuna göre geleceğin sorumluluğu da hepimizin olmalıdır. Antibiyotik direnciyle mücadelede antibiyotikleri reçeteleyen, satan, kullanan, üreten, pazarlayan ve bu süreçleri denetleyen, düzenleyen herkes; her insan, her kurum büyük bir sorumluluk taşımaktadır.  
Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü olarak 2019 yılı içinde  hekim,diş hekimi,eczacı,sağlık personeli ve halk eğitimleri olmak üzere toplam 14.602 kişiye Akılcı Antibiyotik Kullanımı konulu eğitim yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir.
Haydi, sorumlu davranmaya bugünden başlayalım, unutmayalım sevgi sorumluluk gerektirir." Haber: Armağan ŞEN - Ajans AHA

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon