Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Emziren Annelere 5 Önemli Yaz Önerisi

Reklam Reklam

ReklamReklam

Reklam

Emziren Annelere 5 Önemli Yaz Önerisi
ReklamReklam ReklamReklam
  • 08.08.2019 / 04:51
  • 1213 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur

Çoğunlukla yaz aylarında fazla kilolardan hızla kurtulmaisteği yaygınlaşırken, çiçeği burnunda anneler de kısa sürede eski formlarınadönebilmek için sabırsızlanıp zayıflamaya yönelik diyetler uygulayabiliyor.Oysa bu durum annenin yanı sıra bebeğe de ciddi zarar verebiliyor. AcıbademKozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli Şahinbebeklerin özellikle ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesinin son dereceönemli olduğunu belirterek, buna karşın hızlı zayıflama çabasıyla uygulanandiyetlerin anne kadar bebeğini de olumsuz etkileyebildiğini vurguluyor.Özellikle emziren annelerin doğum öncesi formlarına dönmek için hızlı kiloverme çabasına girmemeleri gerektiğini vurgulayan Dr. Elif Köşeli Şahin, 5önemli yaz önerisi ve uyarısında bulundu.

Sıvı TüketiminiArtırın

Yaz aylarında emziren her annenin günde 3-3,5 litre suiçmesi şart. Bu hem annenin sağlığı hem de anne sütünü artırmak açısından çokönemli. Bunun yanında özellikle her emzirmeden sonra su, süt, şekersizlimonata, ayran gibi bir bardak sıvı tüketmeye özen gösterin.

Her Gün Sebze Tüketin

Zengin vitamin ve mineral içeriğiyle öne çıkan yeşilyapraklı sebzeler hem annenin vücudunu destekliyor, süt üretimini artırıyor hemde emzirme yoluyla bebeğin bağışıklığını güçlendiriyor. Ayrıca diyet dostu olanbu besinler sağlıklı zayıflamaya da katkı sağlıyor.

Ödem Atıcı ÇaylardanUzak Durun

Özellikle ödem atıcı çaylar ve kilo verdirmeyi vaat edenilaçlar bu dönemde süte geçerek bebekte en basit haliyle büyüme gelişmegeriliğine, daha ciddi olarak da hayati tehlikelere yol açan organyetmezliklerine neden olabiliyor. Bu nedenle bu ürünlerden uzak durun.

Tek Tip Beslenmeyin

Bu dönemde denetimsiz olarak tek tip beslenme modelleriniuygulamak annenin yetersiz beslenmesi sonucu saç, cilt, diş ve kemikproblemlerine yol açabiliyor. Bazı diyetler bebeğin de yetersiz beslenmesinesebep olarak büyümeyi durdurabilmekle beraber, bazı besinlerin sürekli tüketimisonucunda bebekte alerjik bulguların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.Emzirmenin kendisinin zaten bolca kalori harcattığını unutmayın ve hembebeğinizin hem kendinizin sağlığını ilk planda tutarak düzenli ve dengelibeslenme tarzı benimseyin.

Kilo Vermek İçinAcele Etmeyin

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli Şahin“Emzirme dönemi anne beslenmesinin en az hamilelik kadar özenli olması gerekenbir dönem. Bu dönemde eğer bir diyet uygulamak istiyorsanız mutlaka birbeslenme uzmanı (diyetisyen) kontrolünde ilerleyin. Kilo vermek için aceleetmeyin zira öncelik anne ve bebeğin sağlığı olmasıdır” diyor.

Anne Sütünü SaklamaKoşullarına Uyun

Saklayacağınız anne sütünü poşetlere ayırın ve üzerinemutlaka tarih yazın, tarih sıralamasıyla dondurucuya dizin. Kullanacağınızzaman da en eski tarihten başlayarak çözdürün. Anne sütü buzdolabı rafında üçgün (tercihen 24 saat), buzlukta ise üç aya kadar saklanabiliyor. Odasıcaklığında üç saat saklanabilse de, yaz sıcakları dolayısıyla kısa süredetüketmeye dikkat edin. Anne sütünün içindeki proteinleri kaybetmemek içindoğrudan ısıya maruz bırakmayın; çözdürme işlemini sıcak su içinde saklamapoşetini bekleterek yapın. Haber:Armağan ŞEN – Ajans AHA


Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon