Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Everest Dağında Türk Bayrağı Dalgalanacak

Reklam Reklam

ReklamReklam

Reklam

Everest Dağında Türk Bayrağı Dalgalanacak
ReklamReklam Reklam Reklam

ReklamReklam
  • 06.04.2019 / 13:48
  • 1135 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur


Yurtdışından emekli HASDAK üyesi 60 yaşındaki Ahmet Acun Çin ve Nepal sınırlarında bulunan dünyanın en yüksek dağı Everest dağına tırmanarak Türk Bayrağını dalgalandırdı.
Aksaraylı olan ve yurtdışından emekli HASDAK üyesi 60 yaşındaki Ahmet Acun dünyanın en yüksek dağı olan 8842 metre yüksekliğinde olan Everest dağına tırmandı. Dünyanın en yüksek dağı ünvanına sahip EVERST dağının zirvesinde saatte 100 kilometre esen rüzgar, - 70 dereceye düşen hava ısısından dolayı hayvansal ve bitkisel yaşamının bulunmadığı, oksijen yetersiz olduğundan özel donanım olması gerekir. Vücut fonksiyonların o ortama alışması için özel eğitim ve alıştırma tırmanışları olmaktadır. 
Aksaraylı Ahmet Acun dün itibari ile 5500 metre yüksekliği aşarak bir başrıya imza attı. Ahmet Acun haber servisimize yaptığı açıklamada; “Onur ve şerefle üyesi olduğum HASDAK Flaması ve Şanlı Türk Bayrağımızı dalgalandırarak Aksaray’a bir hediyem olsun. Allah’ın izniyle en geç 10 gün içerisinde bu tırmanışı bitirmeyi hedefliyorum” dedi. 
İlerleyen yaşına rağmen Ahmet Acun yaptığı tırmanı ile bir çok dağ sporcularına örnek olurken, bu zamana kadar Everst tırmanışı yapan Türk dağcıların sayısı ise çok az olduğu öğrenildi. Yeteri eğitimi almış olsalarda zirveye ulaşamayanlarda kayıtlarda yer aldı. Ahmet Acun şu ana kadar gösterdiği performansı ile bu zirve tırmanışı tamamlayacağına ve orada Aksarayımızı ve Türkiyemizi gururlandıracağı bekleniyor. Haber: Armağan ŞEN – Ajans AHA

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon