Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Menimin Rengi Neden Sarı?

Reklam Reklam

ReklamReklam

Reklam

Menimin Rengi Neden Sarı?
ReklamReklam Reklam Reklam

ReklamReklam
  • 31.07.2019 / 14:24
  • 1163 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur


Genel olarak meni beyazımsı gri bir renge sahip olsa da bazıdurumlarda sarı renkte de görülebilir. Açık sarı olan meni genellikle endişekaynağı olmamakla birlikte, menideki renk koyu sarı olduğunda doktora görünmekgerekir.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. BetülGörgen, meninin sarı renkte olmasının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkındaşu bilgileri verdi: Sarı renkli meni, mutlaka endişe kaynağı olduğu anlamınagelmez. Ancak, kötü kokan, diğer enfeksiyon belirtileri veya tıbbi sorunlarıneşlik ettiği koyu sarı renkteki meni kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Menide İdrar: Meni,idrarın da geçtiği aynı tüp olan idrar yolunda ilerler. Bazen sarı renkliidrarın meniyle karışması mümkündür, bu da meniye sarı bir renk tonu ya da kıvamıverir.

Sarılık: Sarılık;karaciğerin kırmızı kan hücresi yıkımının bir yan ürünü olan bilirubiniparçalamakta zorlanmasıyla ortaya çıkar. Sarılık en sık gözlerin sararmasınaneden olur, ancak bunun yanında cildin ve meninin de sarı görünmesine neden olabilir.

Anormal DerecedeYüksek Beyaz Kan Hücreleri: İltihaplanma aşırı beyaz kan hücrelerine nedenolabilir. Kan hücreleri ise meni yoluyla salınabilir ve piyospermi veyalökositospermi olarak da bilinen durumlara neden olabilir. Fazladan beyaz kanhücreleri meninin sarı görünmesine neden olabilir ya da bir enfeksiyonun sonucuolabilir.

Cinsel Yolla BulaşanEnfeksiyonlar: Klamidya, herpes veya bel soğukluğu gibi cinsel yollabulaşan bir enfeksiyon sarı meniye neden olabilir. Bu durumda, bir erkek menisindehoş olmayan bir koku da duyabilir.

Yemek Programında Yapılan Değişiklikler:Gıda boyası içeren yiyecekleri yemek menide sarı renge neden olabilir. Ayrıcaeğer bir erkek sarımsak, soğan, kuşkonmaz veya brokoli gibi güçlü kokuya sahipyiyecekler yerse boşalma sırasında farklı kokular ortaya çıkabilir.

Seyrek Boşalma:Bir erkek uzun bir süre boşalmamışsa; menisinin idrarla karışması muhtemeldir.

Bir Doktora GörünmeliMiyim?

Açık sarı olan meni genellikle endişe kaynağı olmamaklabirlikte, menideki renk koyu sarı olduğunda, kişinin bunun için bir doktora görünmesigereken durumlar vardır. Bir erkeğin cildinde sararma meydana geliyorsa, ateşve menide farklı bir koku varsa veya boşalma sırasında ağrı hissediyorsamutlaka bir doktora görünmesi gerekir.

Menideki Sarı Renkİçin Tedaviler

Tedavi, sorunun altında yatan nedene bağlıdır. Birenfeksiyon sarı meniye neden olmuşsa, bir doktor antibiyotik veya anti-viralilaçlar verebilir. Bir erkekte olası bir enfeksiyonla tutarlı sarı renkli menivarsa, doktor onu enfeskiyonla ilgili olarak muayene edinceye kadar cinseltemastan kaçınmalıdır. Aksi takdirde, potansiyel olarak partnerine birenfeksiyon bulaştırabilir. Bir erkek de diyetindeki yapay gıda boyası miktarınıazaltmaya çalışabilir. Ayrıca daha fazla su içmek de kişiye yardımcı olabilir.

Menideki Diğer BaşkaRenk Değişiklikleri

Menide başka renklerdeoluşabilir. Bir erkeğin farkedebileceği diğer bazı potansiyel renk değişiklikleri şunlardır: Kahverengi veya kırmızı renkte:Bazenkişi sızıntı yaşayabilir veya meni kesesi (seminal veziküller) etrafında birkan damarı patlayabilir. Kanın serbest kalması, meninin kahverengi veya kırmızıbir görünüm almasına neden olabilir. Eğer meni 1-2 gün sonrasında hala kırmızıolmaya devam ederse tedavi olmak gerekir. Yeşilimsirenkte:Yeşil renkli meni, prostat veya çevresindeki dokuların olasıpotansiyel enfeksiyonunu gösterebilir. Yeşil meni olan bir erkeğin mutlakadoktora görünmesi gerekir. Haber:Armağan ŞEN – Ajans AHA


Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon